Usměvavý muž - Henning Mankell

14. srpna 2014 v 13:23 | Scriptie |  Recenze
Usměvavý mužNázev knihy: Usměvavý muž
Autor: Henning Mankell
Oficiálníí název: Mannen som log
Rok vydání: 2014 (originál: 1994)
Nakladatelství: Host
Počet stran: 366
Ze série: Kurt Wallander #4

Anotace: Na silnici se z husté mlhy vynoří židle. Na ní sedí loutka v životní velikosti. Postarší advokát prudce zabrzdí a vystoupí z auta. Je to to poslední, co v životě udělá.
Poté, co komisař Kurt Wallander při výkonu služby zabije člověka, propadne se do alkoholem poháněné deprese. Během dlouhých osamělých procházek po dánském pobřeží dospěl k rozhodnutí, že jeho čas u policie skončil. Vyhledá ho však starý přítel s prosbou o pomoc při vyšetřování podezřelé smrti jeho otce. Kurt o tom nechce nic vědět a chystá se podat výpověď. Tentýž den však zjistí, že onoho přítele nalezli zastřeleného. Okamžitě změní rozhodnutí a vrátí se do práce, aby vyšetřil případ dvojnásobné vraždy.
Postupně odkrývá spletitou síť podvodů a za tím vším tuší věčně usměvavou tvář. Má to všechno nějakou souvislost? Ale zatímco je Wallander na stopě vraha, někdo je na stopě Wallanderovi

Z mého pohledu: Přečetla jsem ji za víkend a musím říct, že jsem se do toho zažrala pořádně. Má takový styl, který přestože je trochu neosobní, vás dokáže vtáhnout do děje díky parádně vykreslené postavě Wallandera. Pokud zrovna neřeší případ, tak propadá depresím a sem tam se i opije. Obzvlášť poté, co zabil člověka (tahle situace v knize není) máme šanci nahlédnout do jeho temného nitra.

Smrtí svého přítelé obnovuje svojí kariéru výborného policisty a my se vydáme po stopách a hloupých chybách vrahů, kteří kvůli svému lajdáctví otevřeli další případ, který už byl uzavřen - smutná nehoda Gustava Torstenssona. Nicméně Wallander se svým instinktem a výbronou inuticí nenechá nachytat - vždyť už i jeho mrtvý přítel měl podezření, že se o žádnou nehodu nejedná!

Bavilo mě spolu s Kurtem obvolávat finanční a různé svědky, jezdit za nimi a ptát se na otázky. Poněvadž pracuje většinou sám, byly průzkumy o to lepší. Navíc, Wallander má silnou inutici, která mu nesčetněkrát pomohla a možná by byla i zachránila, kdyby ji tehdy lépe vyslyšel.

Hledání nás zavede mnohem dál, než by kdokoli čekal. Otevře i případ nebohého chlapíka, jenž spáchal sebevraždu. Ovšem už ze začátku na tom Wallanderovi něco nesedí. Proč by takový perfekcionista přijel a odhodil kolo? Kdyby to opravdu udělal on, tak by snad to kolo řádně opřel o strom, ne snad? - podobné úvahy vede náš komisař a přitom se na celou věcí snaží dívat novýma očima, nezúčastněně. Aby objevil něco, co předtím přehlédl.

Jenže celé vyšetřování začne patrně pokulhávat už v okamžiku, kdy Kurtův drahý Peugeot shoří a nebýt svého podezření, shořel by s ním. Co z toho plyne? Inu, vrazi zjistili, že toho Kurt ví až příliš a že to stačí. Že kdyby ho nechali jít svou cestou, jistě by je brzy objevil. A to přeci nemohou dopustit!

Wallander získává pevné přesvědčení, že ví, kdo je vrah. Ne, není to přímo vrah. Je to spíše manipulátor, tahač za nitky. A ten někdo je přeci Usměvavý muž, jak nám říká název knihy. Jenže jak by mohl dokázat, že někdo takový je skutečně člověk, který je schopen zabít stejně jednoduše jako sfouknout svíčku? Potřebuje důkazy. Ale ty se těžko shání, když nám vrah stále utíká a ztěží za sebou zanechává důležité stopy...

"(...) Protože žádná absolutní pravda nebo lež neexistují. Jsou to jenom dohody. Lze na ně přistoupit, bránit je, nebo porušovat."

Co se mi moc líbilo, byl i náhled do Kurtova života. Jak přemýšlí, o čem sní, kolik hrnků kávy denně vypije - protože ten povzbuzující nápoj je pro něj a pro všechny ostatní policisty nepostradatelný, kord když spí sotva čtyři hodiny denně. Občas jsem přemýšlela, že bych si knihu přečetla znova a spočítala, kolik hrnků vypil celkově a kolikrát ce za celou knihu objevilo slovo káva.

K postavám. Přišlo mi vtipné, že snad čtyři lidi měl přijméno, jejichž jméno končilo na -berg (Nyberg). Taky se mi zdálo, že autor postrádá kreativitu při vymýšlení jmen, když jsem nejdřív narazila na pana Ströma a pak na pana Strömberga. A přitom jsou to dva úplně rozdílní lidé, kteří se v životě neviděli. Ale nejvíce jsem si oblíbila Ann-Britt. Ano, nestává se to často, abych si oblíbila ženskou postavu, když se kolem potuluje tolik chlapů. Jenže asi právě kvůli tomu jsem zvolila ji - jediná policistka na policejní stanici v Ystadu. Nikdo ji ze začátku neměl moc v oblibě. Přeci jen, je to zelenáč a navíc ženská. Ta tady určitě dlouho nevydrží. Jenže opak byl pravdou. A našla si cestičku do Wallanderova srdce. Ale ne v romantickém smyslu.

Hodnocení: Všechno je to moc hezky popisované. Přestože jsem se dřívě v těch Švédských názvech ztrácela, postupně jsem začínala získávat přehled. Přeci jen, když se často opakují a když se tam začne něco dít, tak se na to jen tak nezapomene, že. Postavy měly svůj charakter a každý mi přišel jiný. Taky jsem úplně změnila názor na lidi, kteří se objevili i ve Vrazích bez tváře. Proti Hanssonovi jsem třeba nic neměla, ale tady mi přišlo, že se chová jako pořádné pako. Rozhodně se mi to ale líbilo mnohem více než předešlá kniha o Kurtovi, kterou jsem četla.


Je to recenzní výtisk. Děkuji za něj KNIHCENTRU.cz. Knihu najdete TADY.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Eliza Eliza | Web | 14. srpna 2014 v 15:26 | Reagovat

Tak sérii neznám, ale kniha vypadá dost zajímavě. Nejsem si jistá, jestli je to zrovna něco pro mě, ale kdybych na ní narazila, tak jí asi beru :D Krásná recenze ;)

2 LussyNda LussyNda | Web | 15. srpna 2014 v 13:46 | Reagovat

hm z ní to opravdu zajímavě :-)

3 Ilon-Ká** Ilon-Ká** | Web | 15. srpna 2014 v 20:32 | Reagovat

Taky mi vždy dělají problémy ty názvy. Jak na to nejsme zvyklí, tak je to docela těžký. Hezká recenze, já knihu nečetla, ale vypadá zajímavě. :-)

4 Milenne Milenne | E-mail | Web | 16. srpna 2014 v 6:58 | Reagovat

Vypadá to dost dobře a jelikož já severské detektivky ráda (hehe, :D), tak se po knize určitě podívám, myslím, že se mi bude líbit! :)

5 Nemesis Moriko Nemesis Moriko | E-mail | Web | 17. srpna 2014 v 15:43 | Reagovat

neznám a nečetla jsem, ale vypadá to zajímavě ^^ určitě se potom podívám :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama